Daudzdzīvokļu mājas pārvaldīšanas īstenošanā bieži izmanto modeli, kad ir viens mājas vecākais. Ādažu ciema Podniekos ir māja Ūbeļu 3, kurā saimnieko pavisam PIECI mājas vecākie.
Lai labāk izprastu šādu pārvaldības modeli, uzrunājām vienu no pieciem mājas vecākajiem – Mārtiņu Duku, kā vienu no aktīvākajiem. Mārtiņš, jautāts, kāpēc pieci mājas vecākie, atbildēja, ka tas ir tāpēc, lai būtu daudz maz proporcionāla pārstāvniecība. Šajā mājā ir īpatnība, ka ir pavisam trīs kāpņu telpas ar dzīvokļiem, no kurām divās ir krietni vairāk dzīvokļu, nekā vienā. Tāpēc ticis pieņemts lēmums, ka būs pavisam pieci pārstāvji –divi no lielākajām kāpņu telpām un viens no mazākās. Tālāk tekstā saīsinājumi: ĀN – Ādažu Namsaimnieks, M.D. – Mārtiņš Duka.
ĀN . No vadības teorijas un prakses viedokļa – jo vairāk vadītāju vienā līmenī, jo grūtāk pārvaldīt…
M.D. Šis nebūs tas gadījums, jo mēs viens otru pazīstam un esam kopā kopš sākām apdzīvot šo māju. Un sākām mēs ar izaicinājumiem. Mums nācās ‘atvadīties’ no iepriekšējā pārvaldnieka un ne tai labākajā formā. Cīnījāmies par savu taisnību, kamēr panācām to, ka mājai nebija jāmaksā nepamatoti parādi. Par jauno pārvaldnieku izvēlējāmies Ādažu Namsaimnieku, jo tas ir pašvaldības uzņēmums. Un sadarbība patiešām ir izveidojusies laba. Jautājumi tiek risināti un arī maksājumi notiek pārskatāmi un saprotami.
Mēs pieci esam spēks – mums ir vairāk viedokļu vienlaicīgi un arī ir iespēja izrunājoties pieņemt lēmumu, kas pavisam noteikti nav iespējams vienam mājas vecākam. Pie tam, esam vienojušies, ka steidzamu/ neatliekamu lēmumu pieņemšanai ir pietiekoši arī ar trim mājas vecākajiem.
ĀN. Kāda ir iedzīvotāju attieksme? Viņi jūs atbalsta?
M.D. Pa šiem četriem gadiem, kopā visi esam paveikuši ļoti daudz. Piemēram, vairāku gadu laikā talkojot, un ne tikai, novākti tika būvgruži, sakārtota vide ap mājām, to vietā tapa bērnu laukums un volejbola laukums.
Lai kopīgi atpūstos, ar savām rokām mājas iedzīvotāji ir izveidojuši arī atsevišķu atpūtas un rotaļu laukumu mājas otrā pusē, kurš ir privātīpašums un drošības dēļ ir slēgts svešiem.
ĀN. Vai ir priekšā atslēga?
M.D. Nē, atslēgas nav, bet ir brīdinājuma zīme gan, ka tas ir privātīpašums. Laukums tika izveidots lai būtu māmiņām ar bēniem, kā arī pašiem vecākiem vieta kur atpūsties pie mājas. Vieta kur ar maziem bērniem pa dienu var pašūpoties un izbaudīt saulaino vasaru!
ĀN. Kas šobrīd ir svarīgākais, aktuālākais?
M.D. Pēdējā laikā aktuāli kļuvis ir jautājums par to, vai visi mājas iedzīvotāji ir vērīgi. Jau esmu par to runājis ar kaimiņiem un rakstījis sociālos tīklos, ka pēdējā laikā ir bijuši visādi nepatīkami notikumi, tai skaitā zādzības, dedzināšanas. Lai to visu laikus likvidētu un apturētu, iedzīvotājiem ir jāsaprot, ka ir nepieciešams arī pašiem uzņemties atbildību un nebūt vienaldzīgiem. Pievērst uzmanību aizdomīgām personām (transporta līdzekļiem), kuras nezin kāpēc ilgstoši uzturas vai neadekvāti uzvedas. Es, piemēram, vienmēr pajautāju nogaidošiem cilvēkiem mašīnās, ko viņi cer satikt vai ieraudzīt. Tā nebūs uzbāzība, tā būs piesardzība.
ĀN. Tas nozīmē, ka ja mēs paši esam uzmanīgi, tad arī mēs tiksim labāk pasargāti?
M.D. Tieši tā. Arī ārdurvis ir jātur ciet, un jo īpaši vakaros. Ja redzam, ka durvis ir palikušas vaļā, aizveram, nedomājam, ka kāds ko vēdina. Tāpēc jau ir slēdzamas durvis ar koda atslēgu, lai tās būtu ciet laikā, kad neviens nestaigā.
Tāpat sāpīgs ir jautājums par pagrabiem. Pagrabus esam nolēmuši turēt slēgtus, tāpēc arī neaizmirstam prom ejot aizslēgt pēc sevis vai arī pēc kaimiņa. Pagrabos arī var paciemoties vai pat iemitināties nelūgti viesi. Un prom ejot paņemt līdzi kādu velosipēdu, kā tas ir nesen arī noticis. Slēgsim tos labāk vienmēr, nekā atstāsim atvērtus.
Pavisam nesenais notikums arī mums lika pārdomāt jautājumu par to, cik esam vērīgi, kā arī par brīvprātīgo ugunsdzēsēju darbības aktualitāti mūsdienās. Netālu no mūsu mājas bija aizdegusies Sūkņu stacijas ēka. Labi, ka kaimiņiene no mūsu mājas bija vērīga un izsauca palīdzību un mani pabrīdināja. Kamēr brauca palīdzība, dzēsām paši, cik spēka. Papildspēki ieradās tikai 15-20 minūtes pēc zvana. Nez kā būtu beidzies viss, ja nebūtu paši iesaistījušies, bet rokas salikuši gaidījuši uz palīdzību no ārpuses.
Vēl viena nebūt ne mazsvarīga lieta! Kādu laiku atpakaļ uzstādījām piecus ‘guļošos policistus’, bet cilvēki saka, ka vienalga, garāmbraucošās mašīnas neievēro ātruma ierobežojumu (līdz 20 km/h) un arī šķēršļus pārvar. Domāju, ka varētu ieviest vēl vismaz piecus ‘guļošos policistus’, lai autobraucēji tomēr sāktu skatīties apkārt, ievērot dzīvojamās zonas ātruma ierobežojumu un dotu ceļu arī pārējiem satiksmes dalībniekiem, kā tas jau ceļu satiksmes zīmē norādīts.
M.D. Podnieki kā dzīvesvieta ir ļoti laba. Ja vēlas peldēties, var aiziet uz Vējupi, pastaigāties – līdz mežam piecu minūšu gājiens, atpūsties – ir plašas teritorijas ciematā, kā arī izveidots šis laukums, kur ir iespēja nesēdēt dzīvoklī, bet gan atpūsties pie dabas. Privātais laukums atrodas uz zemes, kas ir privātīpašums. Laukumu ir veidojuši paši mājas iemītnieki par saviem līdzekļiem. Tur atrodas gan bērnu šūpoles, gan slidkalniņi. Tur ir izveidota lapene, kur var paslēpties no karstas saules vai lietus pa dienu. Ja vēlas, ko organizēt vakaros, tad ir nepieciešams saskaņojums ar mājas pārstāvjiem.
ĀN. Kādi ir nākotnes nodomi? Plāni?
M.D. Mums ir nepieciešams risināt jautājumu par mašīnu stāvvietām. Šobrīd mašīnas tiek liktas gan asfaltētajā pusē, gan uz neasfaltēta laukuma, kurā nav iespējams fiziski iezīmēt katra dzīvokļa īpašnieka spēkrata stāvvietu. Tas brīžiem rada neveiklas situācijas un prasa risinājumu. Lai to risinātu, būs jāorganizē īpašnieku sapulce. Bet svarīga ir cilvēku atsaucība. Nav jēgas, ja uz sapulci ierodas daži cilvēki. Mums ir svarīgs visu viedoklis un atbalsts.
Mājas vecākie jau ir atraduši ceļu pie neaktīvajiem – apstaigājot dzīvokļus un jautājot katram mājas iedzīvotājam individuāli izteikt viedokli. Bet ir jāsaprot, ka tas ir galējs līdzeklis. Katra mājas vecākā sapnis ir LABI apmeklētas sapulces un objektīva lēmumu pieņemšana.
Šodien nedrīkst palikt malā, pašiem ir jābūt apzinīgākiem un aktīvākiem. Lai arī uz priekšu labi strādātu, es sagaidu šīs trīs lietas – rūpes par savu drošību, komfortu un kopābūšanu.
ĀN. Ko jūs sagaidāt no saviem kaimiņiem?
M.D. Gribētos sagaidīt, ka no visiem iedzīvotājiem būtu tikpat uzmanīga attieksme pret kopīpašumu, kā pret personisko. Nebūtu pasīva noskatīšanās, nogaidīšana, bet gan aktīva rīcība un dalība.